Вівторок, 24.04.2018, 04:43
Просвіта - Кривий Ріг
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Статті [518]Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Каталог статей
Головна » Статті » Статті

«ОПІР»: Нова революція має породити нову Україну

  Пропонуємо Вашій увазі інтерв’ю члена оргкомітету мережі громадянської дії «ОПІР» Андрія Левуса для сайту Molotoff.info

В річницю ратифікації Верховною Радою «харківських угод» між Україною і Росією, що продовжили термін базування ЧФ в Криму до 2042 року, пройшла всеукраїнська акція протесту «День опору окупації», яку організувала мережа громадської дії «ОПІР». Це не перша акція руху, яка привернула увагу громадськості та ЗМІ.

«ОПІР» також розпочав кампанію збору підписів за відставку міністра внутрішніх справ України Анатолія Могильова. А нещодавно член оргкомітету «ОПІР» Андрій Левус звернувся з адміністративним позовом до Вищого адміністративного суду України про визнання протиправним підписання «харківських угод» Президентом України Віктором Януковичем. 


Molotoff.info продовжує серії інтерв’ю з активістами протестних рухів і громадських організацій. На цей раз ми вирішили зустрітись з Андрієм Левусом і дізнатись більше про рух «ОПІР» та його діяльність. 

Чому рух було названо «ОПІР»? Він має якісь паралелі із сербською організацією «Отпор!» (Отпор! - сербський громадський молодіжний рух, який базувався на принципах ненасильницького спротиву. Відіграв вирішальну роль в поваленні режиму Слободана Мілошевича, - Авт.)?

Прямих паралелей та запозичень насправді немає. Ми швидше визвольний громадянський рух, який ближчий за духом до французького та українського рухів опору часів Другої світової війни. Ми вважаємо, що Україна в окупації і треба чинити опір загарбникам. Хоча звичайно активно вивчаємо досвід і «Отпору!», і «Лівійського молодіжного руху» («Лівійський молодіжний рух» (Libyan Youth Movement) - складається з лівійської молоді, що живе в Лівії і за кордоном, яка займається організацією акцій протесту з допомогою соціальних мереж, - Авт.) і грузинської «Кмари!» (Кмара! - громадянський рух спротиву владі Едуарда Шеварнадзе у Грузії, - Авт.).

Чому презентація руху відбулась 28 січня у річницю подвигу Героїв Крут? Організація пов'язує свою діяльність із цією подією?

Пов'язує багато – спільні цінності з крутянцями, спільний історичний ворог – імперіалістична Росія,  спільне бажання чинити опір чужинцям, які окуповують нашу землю.

Що значить трикутник на написі руху?

Спеціально не замислювались над цим. Автором логотипу є львівський художник та політичний експерт Нестор Пронюк. Для мене це динамічний бойовий трикутний прапор. Для когось символ «play», тобто вмикай рух «ОПОРУ». Але однозначно символіка передає динаміку, рух та енергію. 

Яке значення має головне гасло руху - «Опір! Наступ! Перемога!»?

Гасло відображає етапи боротьби проти режиму. Сьогодні ми на стадії опору – протидії злочинним діям влади. Наступною дією громадянської опозиції має бути згуртування для наступу на позиції режиму, який має принести перемогу української революції.

Яка ідеологічна і, відповідно, політична база руху?

Рух є українським за своєю суттю та поглядами. Спеціальні «ізми» звужують його до кабінетного та політологічного утворення. Ми за вільну країну для вільних людей. Очевидно, ця країна має бути наповнена українським змістом.  Так само для нас невід’ємним є прагнення до реального народовладдя та соціальної справедливості. «ОПІР» не партія і не теоретичний гурток, а рух спрямований на пряму дію проти режиму. Серед активістів «ОПОРУ» є  і націоналісти, і консерватори, і демократи, і навіть українські антиглобалісти. 

Яке відношення до руху має народний депутат України Андрій Парубій? Це з його ініціативи було створено рух? 

Рух створено з ініціативи цілої низки громадських активістів, які розуміють, що старі форми опозиційної діяльності безперспективні. Серед них був і Андрій Парубій, який є членом організаційного комітету «ОПОРУ».

Хто є керівником руху? «ОПІР» має організаційну ієрархію?

Ієрархія руху визначається не протоколами та статутами, а активністю та креативністю активістів. Тобто, хто подав цікаву ідею та організовує її втілення той на цей момент і більше впливає на процеси. Рішення приймаємо консенсусом. Головний інструмент для спілкування та прийняття рішень  - соціальні мережі.

З яких джерел фінансується рух?

Насправді рух знаходиться на стадії становлення, тому великих фінансових затрат немає. Активісти переважно долучаються до фінансових витрат. Окрім цього є ряд підприємців, які сприяють «ОПОРУ». Переважно мова йде про не про грошові вливання, а безпосередню допомогу – друк поліграфії, автортранспорт тощо. Вся комунікація переведена в Інтернет тому немає потреби в офісах та інших статусних речах.

В одному з пунктів маніфесту руху сказано, що українці втрачають країну через політику команди Януковича, зокрема через тісну співпрацю із Кремлем. На Вашу думку, саме це є причиною катастрофічного положення держави? 

Я далекий від того, щоб винити у всіх наших бідах Москву. Проблема у тому, що ми самі дозволяємо чужинцям лізти у наші справи. Режим Януковича є продуктом симбіозу «совка», олігархії та «русского міра».Саме тому він нічого доброго принести країні не може в принципі. Окрім цього, я переконаний, що змінювати треба всю систему не залежно від прізвищ та партійності. Нова революція має породити нову Україну, де януковичі і азарови не повторяться ніколи. 

Рух «ОПІР» веде кампанію збору підписів за відставку міністра внутрішніх справ України Анатолія Могильова. Чому увага руху прикута саме до цього відомства і до цього міністра? В інших міністерствах відбувається не менше свавілля. Може варто збирати підписи за відставку інших урядовців?

Ми вибрали своєю мішенню Анатолія Могильова тому, що він є уособленням репресивної машини влади. Однак, збір підписів є лише одним з елементів діяльності. Уже сьогодні можу стверджувати, що він не зовсім ефективний.

«ОПІР» збирає відомості про свавілля правоохоронних органів в Україні. Що Ви плануєте з ними робити? Оприлюднювати на своєму сайті та у ЗМІ?

Власне ми уже почали це робити. Окрім цього, Андрій Парубій, як народний депутат, подає відповідні запити та звернення у відповідні установу по кожному з цих фактів. Наші активісти – юристи, консультують низку громадян, які стали жертвами протиправних дій МВС.

Ти дійсно сподіваєшся, що суд винесе позитивне рішення щодо твого позову стосовно підписання Вікторем Януковичем «харківських угод»?

Ілюзій позитивного рішення суду щодо мого позову до ВАСУ на протиправні дії Януковича стосовно підписання окупаційних «харківських домовленостей» немає. Суди, на жаль, зараз приватизовані Банковою. Справа в тому, що слід використовувати всі доступні форми опору - і вуличний, і інформаційний, і правовий. Мій позов лише перший крок у ширшій кампанії щодо захисту українських інтересів у судах.

Одним із завдань руху є мобілізація громадян проти теперішнього режиму... А яку альтернативу пропонує рух? 

Це все – гра слів. «Демократичний», «теократичний», «режим», «устрій»... Насправді, головне, щоб українські громадяни були власниками своєї країни, а чиновники  - звичайними менеджерами, яких ми наймаємо на роботу шляхом виборів та платимо їм платню відраховуючи податки.

Хто є ідеологом руху, його стратегії і тактики?

Все це плід колективного креативу і розуму активістів. Монополії не має ніхто. Хто активніший та цікавіший, той й стає ідеологом у даний момент (сміється).

Загалом, які методи спротиву допускає «ОПІР», не лише в Україні?

Всі без виключення. Головне щоб вони були адекватними до обставин та ефективними і приносили реальний результат. 

Яка кількість активістів руху?

Близько 400 осіб активу у 14 регіонах України, прихильників більше. Точно організаційно-кадрового обліку не ведемо – не хочемо полегшити роботу СБУ та бюрократизувати структуру. «ОПІР» - швидше революційне середовище, ніж класична громадська організація. 

Окрім протидії теперішньому режиму і мобілізації громадян «ОПІР» ставить перед собою ще якісь завдання? Історичні, релігійні, культурні проблеми України актуальні для «ОПОРУ»?

Для нас актуальним є всі проблеми, які важливі для громадян. Єдине можу сказати, що не варто зациклюватись суто на гуманітарних проблемах. Ми не товариство «Просвіта» і не «Меморіал».  

Є якась співпраця з іншими громадськими організаціями, політичними партіями в Україні? 

Остання наша акція - «День опору окупації», була проведена у партнерстві з Молодіжним Націоналістичним Конгресом, «Тризубом», Комітетом звільнення політв’язнів, «Холодноярською ініціативою». До акції долучилась і партія «Наша Україна». Ми й надалі будемо координувати та поєднувати свої зусилля з опозиційними силами для конкретних дій. Головне щоб була дія. Об’єднання заради об’єднання нам не потрібне. 

«ОПІР» провів акцію «День опору окупації» з метою денонсації «харківських угод», які, на Вашу думку, нівелюють національну безпеку. А якою, ну думку руху, має бути національна безпека?

Національна безпека починається від безпеки конкретного громадянина. Якщо громадяни будуть жити вільно, заможно і держава захищатиме їхні головні права, то це є потужною передумовою для реальної та ефективної національної безпеки. Ну і звичайно потрібна тотальна революція у сфері правоохоронних органів та армії. «Совок», корупція та неефективність мають назавжди бути знищеними у цих структурах. А далі має йти ефективна україноцентрична міжнародна безпекова політика.

Які правила вступу та виходу з «ОПОРУ»?

Їх визначає сам активіст. Тобто достатньо заповнити анкету на сайті. І підтримувати ті заходи, які пропонує оргкомітет, чи пропонувати свої. Комусь легше клеїти наліпки чи роздавати листівки, комусь працювати в соцмережах, комусь цікаво пікетувати. Тому формат участі в «ОПОРІ» легкий та досить вільний. Єдине, що скандалісти та провокатори просто усуваються з Мережі за рішенням оргкомітету.

«ОПІР» позиціонує себе як правий/лівий... рух?

Український та громадянський. Як на мене поділ на «лівих» та «правих» - це відгомін минулого століття.

Яке бачення руху щодо міжнародної співпраці України на міжнародній арені?

Головне, щоб у міжнародній співпраці домінували національні інтереси. Окрім того, впевнений, що Україна має зайняти місце регіонального лідера на Балто-Чорноморському геополітичному просторі.

У перспективі рух планує трансформуватись у якусь іншу структуру?

«ОПІР» молодий та динамічний рух. Тому виключати чогось не можемо. Все залежатиме від потреб ситуації та наших можливостей. Ніякого спеціального плану щодо цього немає.

Яке ставлення «ОПОРУ» до релігійних проблем в Україні. Не лише до конфронтацій християнських конфесій, але, скажімо до кримських татар?

На мою думку, всі традиційні релігії та духовні течії мають повне право на вільний розвиток в нашій країні. Окремо слід зауважити, що тоталітарні секти і небезпечні для громадян культи мають бути заборонені як явище.

Тоталітарні секти і небезпечні культи - це які саме? Конкретніше, якщо можна.

Висновки щодо діяльності сект повинні робити відповідні експертні комісії. Окрім цього є іноземний досвід – свідки Єгови заборонені в 35 країнах світу, саєнтологія також поза законом у багатьох країнах Європи. Треба використовувати цей досвід.

Якщо не секрет, які наступні заходи планує провести «ОПІР»?

Щодо акцій - це секрет (сміється). Щодо поточної діяльності, то хочемо зосередитись на пропаганді та вишколі кадрів.

Можеш пояснити для читачів, що таке вишкіл?

Вишколи бувають різного формату (теоретичні і практичні) та різної тематики. Наразі ми плануємо навчальні семінари. Робоча назва проекту «Школа опору».

Розмовляв: Саліженко Олександр

http://molotoff.info 29.04.2011

 

Категорія: Статті | Додав: carbil (03.05.2011)
Переглядів: 375 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук