Вівторок, 24.04.2018, 04:58
Просвіта - Кривий Ріг
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Статті [518]Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Каталог статей
Головна » Статті » Статті

НОВИННІ ПРОГРАМИ ЧЕРЕЗ РІК ПІСЛЯ ЗМІНИ ВЛАДИ

Моніторинг політичних новин
Академія Української Преси
за участю вчених Інституту соціології НАН України
(грудень 2010, лютий та квітень 2011)

Впродовж другого тижня грудня 2010, лютого 2011 та квітня 2011 Академія Української Преси за участі вчених Інституту соціології НАН України здійснили три хвилі контент-аналізу семи провідних українських телеканалів, а саме: Інтер, 1+1, Новий канал, ТРК Україна, СТБ, ICTV та Перший Національний.
Одним з загальноприйнятих методів визначення міри професійності ЗМІ є проведення контент-аналізу медіа. Контент-аналіз як формалізований науковий метод здатний наочно продемонструвати справжню динаміку доступу до медіа різноманітних політичних сил країни Дослідження здійснювалось 6 операторами. Коефіцієнт надійності: 85-95%. АУП з партнерами провадить дослідження з 2002 року: за цей час відбулось більше аніж 50 хвиль.
Наукові керівники дослідження: Н.В. Костенко, завідувач відділом масової комунікації Інституту соціології НАН України, д.с.н., проф., В.Ф.Іванов, Президент Академії Української преси, д.ф.н., проф., С.О.Макєєв, завідувач відділом соціальних структур Інституту соціології НАН України, д.с.н., проф.

Основні висновки:
• У період між виборами увага до політичних новин в Україні зменшується, проте частка повідомлень про політичні події з двома точками зору найвища з 2005 року.
• Проблеми прав і свобод, громадянського суспільства – на периферії уваги.
• Порівняно з минулим роком зросла частка нейтральних оцінок політичних інститутів. Увага до Президента найнижча за останні шість років. Силові відомства постійно й часто згадуються в новинах.
• Традиційно рейтинг уваги до політиків очолюють Президент і Прем'єр-міністр. Негативні оцінки не адресуються представникам влади.
• В новинах усіх каналів розподіл уваги й синхрону на користь представників влади та правлячої коаліції: в грудні помірний, в лютому та квітні значно виразніший.
Кожен канал має власну специфіку новинного мовлення:
1.  Перший Національний - позиціонується як канал офіційних новин, демонструє найменш збалансований розподіл уваги та синхрону поміж політиків
2. СТБ – надає перевагу політичним новинам, транслюючи найбільше повідомлень з двома точками зору і думок громадян, збалансований розподіл синхрону між політиками;
3. ТРК Україна та Інтер віддають перевагу міжнародним новинам;; 1+1 – усім іншим новинам переважно в конфліктному та негативному контекстах;
4. Новий канал – найбільш збалансований розподіл синхрону між політиками
5. ICTV – намагається уникнути в новинах політичної однобічності

Політичні новини:
• У другий тиждень квітня 24 % повідомлень новинних програм стосувалися політичних подій в Україні (в грудні 22 %, в лютому 14 %). За останні 5 років лише в жовтні 2006 їхня частка була такою ж, як в грудні і ніколи не була такою, як в лютому. Політичних новин в Україні найбільше на СТБ (32 %, в грудні 33 %), а найменше на 1+1 (18 %) – тут усі три місяці їх в два, а в лютому навіть у три рази менше. Канал віддає перевагу усім іншим новинам про події в країні: в квітні їх 52 %, лютому 69 %, в грудні 57 % (на ТРК Україна тоді було 61 %). В квітні та лютому міжнародних подій, не пов’язаних з Україною, найбільше на ТРК Україна (по 45%), тут конкуренцію йому складає лише Інтер (36 % в квітні, 35 % в лютому та 37% в грудні).
• Про діяльність Президента В. Януковича говорилося у 9 % повідомлень (в грудні 6 %, в лютому 3 %), а прем’єр-міністра М. Азарова 3 % (4 % в лютому та грудні).
• Усі три місяці практично не обговорюються проблеми свободи слова, функціонування засобів масової комунікації й роботи журналістів, прав і свобод людини, діяльність громадських організацій
Неполітичні новини:
• В квітні, як і в лютому домінують культурні події (13 % та 16 % відповідно) ).
• Кримінальні події треті за популярністю в новинах – 7 % (в лютому 5 %), що більше аніж інформації про Послання Президента до ВР (4 %), або у порівнянні із повідомленнями про реформи в Україні (3 %).
• На периферії уваги ціни та інфляція, хабарництво та корупція (по 2 %).

Баланс мовлення:
• В квітні 23 % повідомлень в цілому були з декількома точками зору (в лютому 19 %, в грудні 18 %), що є найвищим показником після 2004 року. Три місяці їх найбільше на СТБ (30 %, та по 27 % в лютому та грудні), а найменше їх на Першому національному – 15 %, 8 % та 6 % відповідно. Щодо політичних подій тенденція зберігається: найменше повідомлень з однією точкою зору на СТБ (50 %, 57 % та 53 % за місяцями), а найбільше на Першому національному – 89 % в квітні, 84 % в лютому та 89 % в грудні.
• Найдискусійнішими в новинах квітня стали Послання Президента до ВР із 67 % повідомлень з двома точками зору, події у сфері освіти (64 %) та ситуація у комунальній сфері (60 %). В квітні 17 головних подій обговорювалися в новинах з різних позицій, в лютому таких було 15, а в грудні минулого року 13.
• В квітні порівняно з лютим та груднем розширився конфліктний контекст обговорення подій – до 54 % проти 41 % в лютому й 38 % в грудні. На ТРК Україна він склав 66 %, на Інтері 60 %, на 1+1 59 %, а найменше на Першому національному – 36 %. У негативному контексті події подаються найчастіше на 1+1 (11 %, в лютому та грудні по 14 %), а в позитивному на Новому каналі – 15 % в квітні, 13 % в лютому та 26 % в грудні. Громадяни частіше за офіційні особи та політиків коментують події (36 % проти 32 % та 27 % відповідно). На 1+1 ці пропорції в квітні найвиразніші – 51 %, 39 % й 21 %, проте в новинах СТБ та ТРК Україна усі три місяці громадянам стабільно віддається перевага: їх тут у 1,5 – 2 рази більше, ніж офіційних осіб.
Розподіл уваги
• У квітні увага до політичних партій (13 %), політичних персон (41 %) та політичних інститутів (69 %) хоча і зросла порівняно з лютим (9 %, 31 %, 61 %), проте є значно меншою аніж в новинах попереднього десятиріччя. Серед політичних інститутів найчастіше згадуються Президент (17 %), міністерства (17 %), силові відомства (16 %, 23 % в лютому, 19 % в грудні). Силові відомства три місяці перебувають у фокусі уваги новин. Сумнівні оцінки найчастіше адресувалися Адміністрації Президента (27 %) та місцевим органам влади (22 %). В лютому сумнівно оцінювалися Національний банк (50 % сумнівних оцінок) та місцеві органи влади (21 %), в грудні – Адміністрація президента (25 %), Україна та Верховна Рада – по 22 %.
• Найбільша увага в новинах квітня приділялася Партії Регіонів (5 %), БЮТ-Батьківщині (5 %), опозиції в цілому (5 %) та правлячій коаліції (6 %). В новинах лютого партії згадувалися в поодиноких випадках, а найчастіше – громадські організації (3 %), БЮТ-Батьківщина (2 %), правляча коаліція (2 %). Фракції та партії згадуються переважно позитивно і нейтрально, тоді як негативні оцінки не досягають 1 % (0,5 % у Партії Регіонів, 0,7 % у БЮТ-Батьківщини).
• У квітні увага до президента зросла у порівнянні з лютим з 7 % до 15 %, проте залишається найнижчою за останні шість років. В. Янукович очолює рейтинг інтересу новинних програм до політиків, йому значно поступаються М. Азаров (8 %), Б. Колесников (4 %), В. Литвин, Л. Кучма та Ю. Тимошенко (по 3 %). В квітні найбільше іронічних та сумнівних оцінок отримали в новинах Л. Черновецький (83 %), Л. Кучма (38 %), Ю. Тимошенко (32 %). В лютому – Л. Черновецький (40 %), М. Папієв (38 %), М. Єжель (24 %), а грудні найчастіше іронічно та сумнівно оцінювалися Г. Філіпчук (79 % повідомлень про нього), В. Лозинський (63 %), Ю. Луценко (55 %) та Ю. Тимошенко (5 3%).
• 76 % всіх згадувань про політиків стосується представників влади та правлячої коаліції, 16 % опозиції та 8 % інших політиків. В лютому було 75 %, 18 %, 7 % відповідно, в грудні 63 %, 30 %, 7 % - тобто диспропорції в увазі зростають. Частіше про осіб із влади та коаліції говорять на Першому національному: 85 % в квітні, 97 % в лютому, 73 % в грудні. Про інших політиків на 1+1 та Інтері (по 13 %, в лютому і грудні на 1+1 – по 11 %). Про опозиційних політиків на СТБ (27 %), в лютому на Новому каналі – 38 %, в грудні на ТРК Україна – 43 %.

Пряма мова в новинах:
• У квітні час, відведений на коментарі політиків в новинах, склав 4835 сек. (в лютому 2279 сек., в грудні 4108 сек.). Частка синхрону президента України В. Януковича і прем’єр-міністра М. Азарова становила 37 % (36 % в лютому і 28 % в грудні). Синхрон Президента найбільший на Першому національному – 359 сек., що в 2 рази більше, ніж на СТБ й в 2.5 рази більше ніж на Інтері. 50 % синхрону М. Азарова на Першому національному. В квітні частка синхрону Ю. Тимошенко дорівнювала 4 % і була такою ж, як в грудні (в лютому лідер БЮТ-Батьківщини синхрону не мала). Її пряма мова традиційно відсутня лише в новинах Першого національного.
• У цілому 74 % синхрону належить представникам влади, 16 % - опозиції, 10 % - іншим політикам. В лютому пропорції були більш асиметричні: 84 % синхрону мали представники влади, 14 % опозиції та 2 % інші політики (в грудні – 70 %, 26 %, 4 % відповідно). Пряма мова провладних політиків на Першому національному становила 89 % (опозиції 3 %, інших політиків – 8 %). Найбільшою частка синхрону інших політиків була в новинах 1+1 (18 %), ICTV (14 %) та ТРК Україна (13 %), а представників опозиції - на Новому каналі (32 %) та СТБ (26 %).

Контакти:
Академія Української преси
Тел: 050 3305181
Електронна пошта: ivanov@aup.com.ua
Повна версія дослідження : http://www.aup.com.ua/uploads/DEC-FEB-APR-2010-11.pdf

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу. Результати дослідження є відповідальністю Академії Української Преси та необов’язково відображає точки зору Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Інтерньюз Нетворк.


Категорія: Статті | Додав: carbil (19.05.2011)
Переглядів: 478 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2018
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук